۱۳۹۸/۰۲/۲۸

در شورای راهبردی جمعیت استان کرمان مطرح شد:

لزوم توجه به چرخه فرهنگی، اقتصادی و امنیتی در موضوع جمعیت

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: سند جمعیتی بسیار خوبی در استان کرمان تدوین شده و باید در دستور کار قرار گیرد.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: سند جمعیتی بسیار خوبی در استان کرمان تدوین شده و باید در دستور کار قرار گیرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، دکتر محمدصادق بصیری در شورای راهبردی جمعیت استان کرمان افزود: آموزش و پرورش، دانشگاهها و ورزش و جوانان از نظر نیروی انسانی از سرمایه دارترین دستگاه های کشور هستند و باید متناسب با شرایط روز و براساس زمانی که در اختیار دارند، زمینه های مناسب برای جوانان را ایجاد کنند.
وی با تاکید بر اینکه در حوزه جوانان و جمعیت باید تمامی ریزفاکتورهای موجود را مورد توجه قرار داد، اظهارداشت: باید چالش ها و مشکلات ناشی از پایین بودن نرخ رشد جمعیت و سایر مسائل این حوزه را از طریق رسانه ها با مردم در میان گذاشت تا بر اساس تعامل موجود در راستای رفع آنها اقدام شود.
وی تاکید کرد: وظیفه مهم ما این است که در کنار موضوع فرزند آوری به موضوع فرزند پروری نیز توجه کنیم تا جامعه ای پاک، صاف و سالم برای آینده رقم بخورد.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان عنوان کرد: در صورتی که تمامی دستگاه ها در اجرای وظایف خود نهایت پیگیری را داشته باشند، در حوزه جمعیت و فرزندپروری نیز به نتایج مثبتی رسیده و مشکلات این حوزه برطرف می شود.
دکتربصیری عنوان کرد: لازم است دوره ای که جمعیت استان، جوان بوده است را نیز مورد بررسی قرار دهیم تا بدانیم چه موضوعاتی جوانان را تحت الشعاع قرار داده بود.
وی با اشاره به اینکه استان کرمان به خوبی شناخته نشده است، اظهارداشت: باید کرمان و ظرفیت های آن به درستی معرفی شوند تا ضمن افزایش نشاط اجتماعی، زمینه مناسب برای فرزند آوری و فرزند پروری در جامعه فراهم شود.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان نیز گفت: ضمن تلاش برای فرهنگسازی و ایجاد زمینه افزایش جمعیت و ایجاد بسترهای لازم، تلاش هایی برای حفظ جمعیت موجود نیز در دستور کار قرار دارد.
زهرا موسی پور با اشاره به اینکه عمده کشته شدگان حوادث رانندگی را جوانان تشکیل می دهند، عنوان کرد: اقدامات پیشگیرانه در این حوزه نیز در راستای حفظ جمعیت موجود انجام شده است.
وی بیان کرد: سند سالمندی نیز در استان کرمان تدوین شده تا بستر لازم برای توسعه امید به زندگی در استان فراهم شود.
وی به مسئولیت اجتماعی واحدهای اقتصادی و اداری اشاره کرد و ادامه داد: وقتی واحدهای موجود در استان از ظرفیت های این استان استفاده می کنند باید در راستای مسئولیت های اجتماعی خود برای افزایش سلامت جامعه نیز تلاش کنند تا امید به زندگی افزایش یابد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان با اشاره به این مطلب که توسعه جمعیت با راهکارهای تجویزی و توصیه ای محقق نمی شود، گفت: باید جامعه به این واقعیت برسد که با روند کنونی در رشد جمعیت در سال های آینده بابحران سالمندی و کمبود نیروی جوان و مولد در کشور روبرو خواهیم شد.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان نیز براورد جمعیت استان در پایان سال 97 را سه میلیون و 253 هزار و 342 نفر دانست و گفت: استان کرمان از حیث جمعیت رتبه 9 کشوری را به خود اختصاص داده است.
حسین زین الصالحین افزود: بیشترین جمعیت به ترتیب مربوط به کرمان، سیرجان، رفسنجان، جیرفت و بم و کمترین جمعیت مربوط به کوهبنان،فاریاب، رابر، انار و ارزوئیه است.
وی با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت در استان کرمان 1.32 و در کشور 1.2 است، عنوان کرد: بیشترین نرخ رشد جمعیت مربوط به رودبار جنوب، قلعه گنج، کهنوج، عنبرآباد و نرماشیر و کمترین نرخ رشد جمعیت نیز مربوط به بردسیر، کوهبنان، بافت، رابر و بم است.
وی تصریح کرد: کرمان هفتمین استان جوان ایران بعد از استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، کهگیلوئیه و بویراحمد، قم، و گلستان است.
مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: درصد کهنسالی استان کرمان (جمعیت 65 سال به بالا) 5.1 درصد و این میزان در کشور 6.1 درصد است.


منبع : معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی
بازدید ها : ۷۶۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید