رییس ستاد انتخابات استان کرمان درباره پایبندی گروه های سیاسی به منشور انتخاباتی استان در این دوره انتخابات تصریح کرد: با توجه به رصدی که صورت گرفته، در مجموع گروه های سیاسی به این منشور و امضاهای خودشان پایبند هستند. هر چند اختلاف سلیقه و نظر وجود دارد اما تاکنون بداخلاقی در فضای کلی استان که مشکل خاصی به دنبال داشته باشد، مشاهده نشده است.

"حمید ذکاءاسدی" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، درباره آمادگی استان کرمان در زمینه برگزاری انتخابات اظهار کرد: در راستای امنیت که مقوله اول در انتخابات است و حرف اول را در اقتصاد مقاومتی و همه فعالیت ها امنیت می زند، اطلس امنیتی انتخابات استان تهیه شده است.

وی افزود: از یک سال قبل واحدهای انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی کار را آغاز کرده و بحث های لازم در شورای تامین استان و شهرستان ها انجام و برای سه مرحله قبل، حین و بعد از انتخابات طرح امنیتی مشخص تدوین شده است.

ذکاءاسدی تصریح کرد: نیروهای انتظامی و امنیتی قرارگاه های لازم را تشکیل داده، آمادگی کامل را برای برگزاری انتخابات در استان کرمان داریم و مشکل خاصی وجود ندارد و حفاظت صندوق های رای مشخص شده است.

وی با اشاره اجرای زیرساخت های لازم برای برگزاری انتخابات بیان کرد: امکانات لازم تامین شده و کار تشخیص هویت در همه حوزه های انتخاباتی به صورت الکترونیک انجام می شود.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان گفت: هشت شهر بافت، بم، جیرفت، کهنوج، رفسنجان، زرند، شهربابک و کهنوج انتخابات شوراها را به صورت تمام مکانیزه برگزار خواهند کرد که این هشت شهر 444 شعبه اخذ رای را شامل می شوند.

وی ادامه داد: دستگاه های مورد نیاز در این شهرها مستقر شده و آموزش های لازم از طریق فضای مجازی، صدا و سیما و برگزاری مانورهایی به مردم ارائه شده است.

ذکاءاسدی اظهار کرد: 2 هزار و 697 شعبه اخذ رای در سراسر استان کرمان داریم که مشتمل بر 6 هزار و 444 صندوق رای است و از مجموع 17 هزار و 402 نامزد ثبت نام کرده برای انتخابات شوراهای استان کرمان، 573 نفر انصراف داده اند.

وی درباره آخرین آمار تایید یا رد صلاحیت شدگان نامزدهای انتخابات شورای شهر و روستای استان کرمان گفت: رسیدگی به صلاحیت ها در هیئت های اجرایی بخش و شهرستان انجام شده و کسانی که اعتراض داشته اند، شکایت خود را به مراجع بالاتر اعلام کرده اند و طی چند روز قبل این موضوع در هیئت اجرایی استان رسیدگی شده و اسامی نهایی از سوی هیئت مرکزی استان به ستاد انتخابات اعلام و انتشار آگهی اسامی نامزدها تا پایان امروز اعلام می شود تا بتوانند از فردا تبلیغات خود را آغاز کنند.

رییس ستاد انتخابات استان کرمان در ادامه درباره تخلفات انتخاباتی تصریح کرد: قانون انتخابات مشخص است و ستاد پیشیگیری از جرائم انتخاباتی به ریاست رییس کل دادگستری استان تشکیل شده و جلسات را با روسای ستادهای انتخاباتی، نامزدهای شورای شهر و ... برگزار و تذکرات لازم را داده است.

وی با اشاره به اینکه همچنین در صدا و سیما جلساتی برگزار و برنامه هایی در زمینه پیشگیری از جرائم انتخاباتی ارائه شده، بیان کرد: تحقیقا اکنون همه می دانند که باید اخلاق انتخاباتی را رعایت و از تخریب یکدیگر پرهیز کنند. مردم را ناامید نکرده و آنها را به حضور در انتخابات دعوت نمایند.

رییس ستاد انتخابات استان کرمان گفت: در صورتی که تخلفی رخ داده، دادستان کرمان تذکر داده و اگر جرمی اتفاق افتاده، برخورد شده است.

وی افزود: در حال حاضر محور اصلی تبلیغات در کشور، فضای مجازی است که بحث مهمی بوده و در این راستا کمیته ای به ریاست دادستان مرکز استان و با عضویت واحدهای مربوطه نیروهای انتظامی و اطلاعاتی تشکیل شده و فضای مجازی را رصد می کنند و در صورتی که کسی جرمی مرتکب شود، طبق قانون برخورد می شود.

ذکاءاسدی درباره پایبندی گروه های سیاسی به منشور انتخاباتی استان در این دوره انتخابات تصریح کرد: با توجه به رصدی که صورت گرفته، در مجموع گروه های سیاسی به این منشور و امضاهای خودشان پایبند هستند. هر چند اختلاف سلیقه و نظر وجود دارد اما تاکنون بداخلاقی در فضای کلی استان که مشکل خاصی به دنبال داشته باشد، مشاهده نشده است.

وی درباره ایجاد شور انتخاباتی در بین مردم با اشاره به اینکه ارکان مهمی در نشاط و سرمایه اجتماعی تاثیرگذار هستند، بیان کرد: یکی از این ارکان بحث های اقتصادی است که هر چند تا رسیدن به رفاه ایده آل مردم فاصله داریم اما کارهایی که در دولت یازدهم در استان کرمان صورت گرفته، مردم را به فعالیت های دولت امیدوار کرده و براساس گزارشات امسال اولین سالی است که در جنوب استان در زمینه فروش محصولات کشاورزی مشکل نداریم.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان گفت: وضعیت امنیتی در سطح استان کرمان کاملا خوب است و اگر اقتصاد مقاومتی را ملاک ارزیابی وضعیت استان ها بگیریم، شهرستان قلعه گنج استان کرمان به عنوان شهر نمونه اقتصاد مقاومتی است و مقام معظم رهبری این مسئله را تایید کرده اند.

وی افزود: فعالیت های توسعه ای و سازندگی استان کرمان، کادر اجرایی و مردم را امیدوار کرده که به مدیران امید داشته باشند و براساس اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، امید به زندگی در بین مردم استان بالا رفته است.

ذکاءاسدی تصریح کرد: امیدواری نشان دهنده نشاط و امید به آینده است و در مجموع فعالیت های اقتصادی استان کرمان امید را به وجود آورده و اقدامات خوبی در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی صورت گرفته است.

رییس ستاد انتخابات استان کرمان بیان کرد: رکن دیگر ایجاد شور انتخابات، رسانه ها هستند که باید مشارکت مردم در انتخابات را جلب کنند و مسوولان نظام از مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری، وزارت کشور و ستادهای انتخابات تاکید بر حضور هر چه باشکوه مردم دارند و هر کس انتخاب شود، رای مردم است و باید امانت مردم حفظ شود.

وی با تاکید بر اهمیت مشارکت مردم در انتخابات تصریح کرد: حضور مردم در بحث های امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و تداوم موفقیت های حکومت تاثیرگذار است.

ذکاءاسدی با اشاره به اهمیت انتخاب اصلح توسط مردم افزود: انتخابات ریاست جمهوری اهمیت خود را دارد اما با توجه به اختیارات و امکاناتی که در شوراها وجود دارد مردم باید در این زمینه نیز دقت لازم را داشته و افراد متخصص و دلسوز را انتخاب کنند زیرا محور فعالیت های عمرانی، توسعه و سازندگی شهر و روستا شوراها هستند و در صورت انتخاب درست، شهرها و روستاها پیشرفت می کنند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان خاطرنشان کرد: براین اساس و با توجه به اهمیت انتخابات شوراها، هم حضور مردم در انتخابات و هم نحوه انتخاب، اهمیت و تاثیر بسیاری دارد.