سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با تاکید بر اینکه نقش مساجد در پاک کردن آسیب های اجتماعی از جامعه بسیار مهم است، گفت: باید با محور بودن مساجد و با کمک علما و با توجه به آموزه های اسلامی و ایرانی کاری کرد که پای افراد به زندان باز نشود.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، حمید ملانوری روز سه شنبه در همایش یک روزه بررسی نقش مساجد در کاهش آسیب های اجتماعی افزود: پس از ورود افراد به زندان و گرفتار شدن در گرداب آسیب های اجتماعی، اصلاح و درمان آنها بسیار بسیار دشوارتر خواهد بود.
وی از مساجد به عنوان بزرگترین پایگاه فرهنگی، دینی و اجتماعی در جهان اسلام یاد کرد و ادامه داد: با توجه به اعتقادت خود اگر تلاش لازم را داشته باشیم می توان آسیب های اجتماعی را حذف کرد.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان بیان کرد: در طول سال های پس از استقرار اسلام تاکنون، مسجد تنها پایگاهی است که جایگاه خود را به خوبی حفظ کرده است.
وی اظهار کرد: از صدر اسلام تاکنون مسجد فقط بنا و ساختمانی برای عبادت و نماز خواندن نبوده است بلکه ضمن محل عبادت خداوند، محل تعلیم و تربیت، مرکز مشاوره و مشورت، شورای حل اختلافات، محل صله ارحام، محل آموزش های نظامی و ..... نیز بوده است.
وی ادامه داد: امروز از کاربردهای اساسی مساجد تا حدودی غافل شده ایم و این در حالی است که امکانات بسیار زیادی در مساجد استقرار یافته است.
ملانوری بر برنامه ریزی برای استفاده از مساجد تاکید و بیان کرد: همه اتفاقاتی که در جامعه ما رخ می دهد، محصول کار جمعی جامعه است و برای حل آن نیز همه باید دست به دست یکدیگر داده و با یک شیوه مناسب اقدام کرد.
وی با اشاره به اینکه تکرار برخی رفتارها در جامعه تبدیل به فرهنگ آن جامعه می شود، گفت: فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی دارای قدمت است و این فرهنگ باید مورد توجه قرار گرفته، بازخوانی شده و با توجه به نیاز جامعه در اختیار مردم قرار گیرد.
وی با تاکید بر اهمیت توجه به نقش و سلامت جوانان در جامعه، عنوان کرد: آدم ها جامعه را می سازند و باید به آنها توجه شود.
وی با اشاره به اینکه زندان می تواند به معنای واقعی کانون اصلاح و تربیت باشد، افزود: طرح های بسیار خوبی در استان کرمان در دستور کار قرار گرفته و در اولین قدم در این برنامه ها بر وحدت و تعامل تاکید شده است.
ملانوری با تاکید بر اینکه با وجود فضای همدلی می توان روند رو به رشد و رو به جلو را داشت، گفت: شوراهای اقتصاد مقاومتی روستاها و مناطق شهری با محوریت مساجد با ابتکار استاندار کرمان تشکیل شده است و با فعالیت جدی و هدفمند این شوراها زمینه ایجاد اشتغال و توانمندی افراد جامعه به ویژه جوانان فراهم می شود و از این رهگذر، آسیب های اجتماعی نیز از بین می رود.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی باید در کنار سرمایه های دولتی از سرمایه های بخش خصوصی از جمله نیروی انسانی، تخصص و پول آنها استفاده کرد تا به جایگاه اصلی مد نظر دست یابیم.
وی با اشاره به اینکه برخی مسائل اجتماعی تبدیل به بحران شده است، گفت: با همدلی و همراهی می توان به راحتی این آسیب ها را برطرف کرد.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان افزود:  مشروبات الکلی، طلاق، کودکان کار و خیابانی، معتادان ولگرد و خیابانی، اعتیاد و .... از جمله آسیب های اجتماعی است که باید در پرتو تعامل و همراهی آنها را برطرف کرد تا افراد به جای سپری کردن عمر خود در زندان ها، در مسیر مستقیم قرار گرفته و از استعدادها و توانایی های خود برای شکوفایی همه جانبه کشور استفاده کنند.