سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: ارتباطات فرهنگی، تمدنی و تاریخی بین کرمان و فارس از دیرباز تاکنون باعث اتفاقات بسیار خجسته ای در فرهنگ و تمدن ایران زمین از جمله پیدایش مفاخری چون خواجوی کرمانی بوده است.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، دکتر محمدصادق بصیری روز چهارشنبه در آیین گرامیداشت مقام خواجوی کرمانی در شیراز افزود: خواجوی کرمانی در روضه الانوار می گوید در عالم خواب در دوره طفولیت دیدم که فرشته ای نیکو منظر پیامی از سوی خداوند برای من آورد که به زودی سخنور بزرگی خواهی شد و خواب گزاران نیز آن را به همین موضوع تعبیر کردند.
 استاد دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهارداشت:  خواجوی کرمانی در پی همین آرزو و برای آنکه به انواع دانش ها و علوم رایج خود دست یابد، سفرهای زیادی را آغاز کرد و پس از گشت  و گذار بین شهرها و دیارهای مختلف، به شیراز و کرمان برگشت و جستجو گر حقیقتی بود که فکر می کرد در این شهرها به آن خواهد رسید.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان تاکید کرد: اگر حافظ زمانی پای به میدان سخنوری گذاشت و جوانی پرشور و حقیقت جو بود و به دنبال کسی می گشت که هم عقیده و هم مسلکش باشد، خواجو را دید و پسندید و با مآنس و مجالس او شد و طرز سخنش را پذیرفت بنابراین ما می توانیم از مجموع احوال و آثار او ارزش ها، زییایی ها و حکمت ها و در یک کلام فرهنگ و تمدن اصل ایرانی و اسلامی خود را در پیوند ادبی مکتب فارس و کرمان پیدا کنیم.
دکتر بصیری گفت: مکتب ادبی کرمان و فارس اشتراکات بسیار زیادی دارند که می توان درباره آنها بحث ها و مطالب زیادی را مطرح کرد.
وی به شاخصه های برجسته شعر خواجوی کرمانی اشاره و عنوان کرد: خوجوای کرمانی یکی از کسانی است که در بیشترین فرازهای اشعار خود به حکمت نظری و عملی اشاره کرده و بیشترین مخالفت و انتقاد از صوفیان ریاکار و زهد ریائی را مطرح کرده است.
وی خاطرنشان کرد: خواجوی کرمانی در سیره و اشعار خود در پی تمسک جستن به بزرگانی بود که انسان را از ریا کاری به پارسائی سوق دهند، بنابراین بهترین الگو را اهل بیت عصمت و طهارت (ع) برگزید و در اشعار بلند خود به این خاندان توسل پیدا کرد به گونه ای که در منظومه های متعددی پس از وصف پیامبر (ص) به مدح و منقبت دوازده امام معصوم (ع) به ویژه حضرت زهرا (س) پرداخته و از مقام حضرت سید الشهدا (ع) و  امام عصر (عج) با نهایت فروتنی و تعبد تکریم کرده است.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم که با بیان و معرفی این مشاهیر و مفاخر وظیفه خود را ادا کرده و آنها را به جامعه جوان معرفی کنیم تا به سابقه، قدمت، تاریخ و تمدن خود بیشتر دلبسته باشند و ببالند.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، این آئین با حضور سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان،  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس مرکز کرمانشناسی کرمان، رئیس شورای شهر کرمان، شهردار کرمان، رئیس مرکز اسناد ملی کرمان و جمعی از اعضای شورای شهر و مدیران کرمانی برگزار شد.