سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: نیروی انتظامی و سایر نهادهای دست اندرکار در امر مبارزه با مواد مخدر ایثارگرانه و با همه مشکلات و کمبودها کار خود را تاکنون به نحو مطلوب انجام داده اند.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، محمدصادق بصیری در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان افزود: پیگیری ها برای انعقاد تفاهم نامه هایی با دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر برای افزایش سهم نیروی انتظامی استان کرمان در راستای مقابله با مواد مخدر در دست انجام است.
وی بر شناسایی نقاط ضعف در حوزه مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد و ادامه داد: این کار نیاز به آمار دقیق دارد و نیازمند کار پیچیده علمی است و باید به مسائل زیربنایی بیشتر توجه شود.
وی خاطرنشان کرد: پیگیری هایی صورت گرفته تا تعرفه مراکز درمان اعتیاد اصلاح شود و بیمه سلامت بتواند تمامی مراکز ترک اعتیاد را تحت پوشش قرار دهد.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استان کرمان نیز گفت: جنوب و شرق استان کرمان تحت تاثیر جریان ورود مواد مخدر از مرزهای شرقی و سیستان و بلوچستان است و با اقداماتی که در مرز صورت گرفته است، اخیرا شاهد ورود مواد مخدر از هرمزگان نیز هستیم و محموله های سنگینی در این استان کشف شده که نشان می دهد مرزهای دریایی در معرض ورود مواد مخدر قرار گرفته است.
خلیل همایی راد با اشاره به اینکه بیشترین خلاهای امنیتی در نقاطی است که فصل مشترک استان ها است، ادامه داد: شاهد هستیم که تمرکز نیروها از مرکز شروع می شود و هر چه به سمت مرزهای استان ها می رویم تعداد و توان نیروها کاهش می یابد  لذا باید مرزهای مشترک را از جهت توان رزمی، لجستیک و امکانات الکترونیکی و اپتیکی تقویت نمائیم.
وی خاطرنشان کرد: جریان قاچاق جریان سیالی است و اینگونه نیست که با ایجاد پاسگاه ها و قرارگاه ها در یک مسیر، متوقف شود بلکه تغییر مسیر می دهد لذا یگان های تکاوری که عملا نیروی واکنش سریع هستند می توانند تحرک لازم را در برابر عوامل ایجاد ناامنی، شرارت و قاچاق مواد مخدر داشته باشند.
همائی اظهارداشت: در مسیر نیک شهر - بشاگرد و رودبار جنوب نیازمند افزایش توان رزمی، ایجاد پاسگاه های جدید، دسته های رزمی و امکانات لجستیکی هستیم و استان کرمان آمادگی برگزاری جلسات مشترکی با مسئولان استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان را دارد تا اقدامات مقابله با ورود و عرضه در این منطقه نیز بازدارنده باشد که امیدواریم ستاد مبارزه با مواد مخدر در جهت برگزاری این نشست مشترک و تقویت توان اطلاعاتی و عملیاتی نیروها اقدام جدی و موثری انجام دهند. 
 
* مبارزه اقتصادی بهترین راه مقابله با مواد مخدر است
رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه بهترین مبارزه با مواد مخدر مبارزه اقتصادی است، گفت: استان کرمان در این راستا با همکاری رده های اطلاعاتی کارهای بسیار خوبی انجام داده است که می تواند در کشور به عنوان نمونه مطرح شود.
یدالله موحد افزود: با وجود بیان دستاوردهای مبارزه اقتصادی با مواد مخدر در استان کرمان، قانون به نحوی تغییر یافته که قضات برای توقیف اموال قاچاقچیان با مشکلاتی مواجه شده اند.
وی بیان کرد: شورای عالی مبارزه با پولشوئی و ستاد مبارزه با مواد مخدر دو اهرمی هستند که در پرتوی تعامل و هماهنگی آنها می توان گردش مالی قاچاقچیان مواد مخدر را مورد ضربه قرار داده و مختل کنیم و این اقدام قطعا بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که تا زمانی که تقاضا وجود دارد، عرضه بازار خود را پیدا می کند، گفت: اینگونه نیست که دسترسی به مواد مخدر، آمار اعتیاد را بالا ببرد زیرا در بسیاری از استان ها دسترسی به مواد مخدر بیشتر اما آمار معتادان پائین تر است.
وی با بیان اینکه در استان کرمان 65 درصد زندانیان استان کرمان مرتبط با مواد مخدر هستند، گفت: به جای تاکید روی مبارزه و مجازات های سخت، تقاضا را کاهش دهیم و راهکارهای پیشگیری در این حوزه را دنبال کنیم.
 
* کرمان رتبه دوم کشوری در مبارزه با مواد مخدر را به خود اختصاص داد 
فرمانده انتظامی استان کرمان گفت: استان کرمان در سال جاری رتبه دوم کشوری در مبارزه با مواد مخدر و کشفیات را به خود اختصاص داده است.
سردار رضا بنی اسدی فر افزود: در سال جاری بیش از 76 تن انواع مواد مخدر کشف شده است که در همه موارد به جز حشیش کاهش داشته است.
وی ادامه داد: هماهنگی و همپوشانی در حوزه شورای تامین استان به ویژه ارتباط بین دستگاه های اطلاعاتی، قضائی و انتظامی موجب شده که استان کرمان در حوزه مقابله با مواد مخدر همواره رتبه های اول تا سوم کشوری را به خود اختصاص دهد.
رئیس کمیته مقابله با عرضه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان با اشاره به اینکه پلیس در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری برای مبارزه با مواد مخدر نیاز
 
به تقویت دارد، اظهارداشت: نرخ کاهش سن مصرف موادمخدر به ویژه مصرف مواد مخدر صنعتی که بسیار آسیب زا است، یک خطر جدی به شمار می رود.
سردار بنی اسدی فر با اشاره به عزم جدی پلیس در حوزه مبارزه با مواد مخدر، خاطرنشان کرد: اقدامات مبارزه با مواد مخدر در استان کرمان به نحوی جدی است که در سال جاری چندین شهید تقدیم این حوزه شده است.
وی بر تقویت رده های مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد و ادامه داد: رده های درگیر در حوزه مبارزه با مواد مخدر مظلومانه کار خود را انجام می دهند و می طلبد که شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سهمی از اموال قاچاقچیان را صرف تامین امکانات مورد نیاز برای مبارزه با مواد مخدر کند.
رئیس کمیته مقابله با عرضه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان عنوان کرد: در گذشته مبحثی برای استفاده پلیس از چریک های محلی مطرح شد اما به دلیل عدم تامین اعتبارات مورد نیاز این طرح، ناتمام باقی ماند.
سردار بنی اسدی فر با اشاره به این مطلب که در شرق استان کرمان میزان قابل توجهی مواد مخدر از کویر عبور می کند، ادامه داد: استفاده از پهپاد که جمهوری اسلامی در این حوزه خودکفا است و تجهیز پایگاه های شرق استان در حوزه مقابله با مواد مخدر ضروری است و انتظار است که مجموعه ستاد مبارزه با مواد مخدر به این موضوعات توجه بیشتری داشته باشد.
فرمانده انتظامی استان کرمان خاطرنشان کرد: مواد مخدر موضوعی است که در گذشته بوده و حال و آینده نیز با آن درگیر خواهیم بود و باید تلاش کنیم تا آسیب های آن را به حداقل رساند.