در آستانه فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، پروژه های عمرانی و بهداشتی شهرستان رابر با حضور سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان افتتاح و به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، با سفر دو روزه سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان به جنوب غرب استان کرمان، پروژه های دهه فجر شهرستان رابر افتتاح و به بهره برداری رسید.
**اجرای طرح هادی روستایی در روستای سفید کوه
در راستای اجرای طرح هادی روستایی، ده واحد مسکونی بازسازی و بهسازی شده در "روستای سفیدکوه" بخش مرکزی شهرستان رابر جمعاً با اعتباری بالغ بر 350 میلیون تومان، با حضور دکتر محمدصادق بصیری سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان افتتاح شد.
لازم به ذکر است؛ طی یکسال گذشته تاکنون 705 واحد مسکونی در سطح شهرستان رابر با اعتباری بالغ بر 19 میلیارد تومان (30 میلیون تومان تسهیلات و 5 میلیون تسهیلات بلاعوض) بازسازی و بهسازی شده است.
همچنین با حضور سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان، هشت هزار متر مربع با اعتباری بالغ بر 350 میلیون تومان از محل اعتبارات دهیاری ها و مشارکت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در روستای سفیدکوه در راستای اجرای طرح هادی روستایی افتتاح شد.
** افتتاح واحد بوم گردی روستای باغ پیرولی
در ادامه سفر دکتر بصیری به شهرستان رابر، یک واحد بوم گردی در روستای باغ پیرولی با اعتباری بالغ بر 120 میلیون ریال (100میلیون تومان تسهیلات از محل اشتغال روستایی و 20 میلیون تومان آورده شخصی) افتتاح شد.
لازم به ذکر است؛ از مجموع 40 واحد بوم گردی که از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مجوز فعالیت دریافت کرده اند، حدود 30 واحد بوم گردی فعال است و انتظار می رود مابقی واحدها در هفته دولت به بهره برداری برسند.
بنا بر اعلام فرماندار شهرستان رابر، متوسط تسهیلات اعطا شده به متقاضیان راه اندازی واحدهای بوم گردی شهرستان رابر، 50 تا 200 میلیون تومان بوده است.
** افتتاح کارخانه آسفالت شرکت سعادت راه
پیشرفته ترین و تنها کارخانه آسفالت 180 تنی تمام اتوماتیک شهرستان رابر با سرمایه گذاری حدود 5 میلیارد و 300 میلیون تومان و اشتغالزایی برای 40 نفر به صورت مستقیم با حضور سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان افتتاح شد.
این پروژه در دور اول سفر هیات دولت تدبیر و امید به استان کرمان با برآورد هزینه 40 میلیارد ریال کلنگ زنی شده بود که نهایتا در یوم الله دهه فجر 97 افتتاح و به بهره برداری رسید.
** قنات شریان اصلی زندگی در روستا
در جریان سفر دکتر بصیری به شهرستان رابر، احیا و مرمت قنات روستای دختک با اعتباری بالغ بر 47 میلیون تومان افتتاح شد.
لازم به ذکر است؛ خشکسالی های چند ساله در سطح استان و شهرستان رابر، موجب خسارت زیاد به سفره های آب زیرزمینی، خشک شدن رودخانه ها و حتی تعداد بی شماری از قنوات گردیده است که در این راستا با عقد قرارداد سازمان جهاد کشاورزی شهرستان رابر با پیمانکاری مجرب، احیا و مرمت و بازسازی قنوات در دستور کار قرار گرفت.
از جمله قنات هایی که مرمت شده، قنات دختک با اعتباری به مبلغ 430 میلیون ریال اعتبار دولتی و 40 میلیون ریال کمک و خودیاری مالکین و کشاورزان جمعاً 470 میلیون ریال بعد از پانزده سال که حتی قطره ای آب از دهانه آن جاری نشده بود، احیا گردید.بازسازی قنات فقط به میزان 30 درصد انجام شده و جهت تعمیر کلی به اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال دیگر مورد نیاز است تا صد درصد بازسازی و آبدهی آن به چندین برابر افزایش یابد.
**افتتاح بخش دیالیز بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان رابر
بخش دیالیز بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان رابر نیز با حضور دکتر بصیری، با دو تخت بیمارستانی و اعتباری بالغ بر 350 میلیون تومان از محل اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی کرمان با مشارکت بنیاد بیماری های خاص، طی دو ماه و در دویست متر مربع زیربنا افتتاح و به بهره برداری رسید.
این بخش قابلیت افزایش به پنج تخت بیمارستانی را داراست.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، دکتر محمدصادق بصیری سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان به اتفاق وفائی مدیرکل سیاسی انتخابات استانداری کرمان به جنوب غرب استان سفر کرد و در بدو ورود به شهرستان رابر، مورد استقبال امام جمعه، فرماندار رابر و نماینده مردم شهرستان های بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی قرار گرفت.